Resultat för det 28'e Sollentunaloppet 2011
Klass A, Herrar Elit 42 km
1 Jean Charles Mattei Sollentuna SS 1:19:58
2 Sonny Peterson IF THOR 1:20:00
3 Björn Drakenward Stockholm Speedskaters 1:20:05
4 Rickard Malmström IF Thor 1:24:59
5 Björn Larsson Dala active skaters 1:25:00
5 Christian Andersson Dala active skaters 1:25:00
6 Svante Lidholm Sollentuna SS 1:29:00
Klass B, Damer Elit 42 km
1 Ammi Sjöblom 1:46:00
Klass C, Herrar yngre 42 km Motion, födda 1962 och senare
1 Joachim Lind Danderyds sjukhus if 1:26:00
2 Douglas Lansky 1:26:10
3 Lars Henrikson Stockhomsspeedskaters 1:26:20
4 Johan Båsk 1:35:00
5 John Dahl Stockholm speedskaters 1:36:00
6 Fredrik Karlsson Sundbyberg 1:37:00
7 Eskil Andersson Stockholm speedskaters 1:44:00
8 Henrik Sundell Sollentuna 1:46:00
9 Ulf Öberg 2:04:00
10 Marcus Widerberg 2:08:00
Klass D, Herrar seniorer 42 km Motion, födda 1961 och tidigare
1 Bo Strömberg ESI 1:26:05
2 Gunnar Örneborg Sollentuna SS 1:34:00
3 Tord Brunsvik 1:45:00
4 Robert Wigstrand 1:46:00
5 Georg Stübben södermalms ik 1:48:00
6 Björn Hagerman Sollentuna SS 2:05:00
7 Björn Hesse Ericsson IK 2:12:00
Klass E, Damer yngre 42 km Motion, födda 1962 och senare
1 Desire Kiskeri 1:44:00
2 Ann Johansson Ljusne 2:18:00
Klass F, Damer seniorer 42 km Motion, födda 1961 och tidigare
Inga deltagare
Klass G, Herrar yngre 14 km Motion, födda 1962 och senare
1 Johan Hedman Sollentuna KS 33:58
2 Åke Albinsson Dala-Floda 38:01
3 Björn Elfvelin IFK Lidingö 39:10
4 Martin Sahlén 50:00
Klass H, Herrar seniorer 14 km Motion, födda 1961 och tidigare
1 Kjell Floberg DIF Hockey 34:05
2 Yngve Lind Stockholm speedskaters 34:30
3 Mats Lindbäck Södermalms IK 35:00
4 Christer Hjelmstedt Sollentuna 38:00
5 Stig Hedlund TSK Solna 39:00
6 Anders Redborg Sollentuna 40:00
7 Sven-Ola Komstadius IFK Tumba 41:00
8 Frederick Berglund SSSK 1:05:00
Klass I, Damer yngre 14 km Motion, födda 1962 och senare
1 Eva Serrander Fredrikshofs IF Cykelklubb 45:10
2 Elin Gustavsson Sollentuna SS 1:00:10
Klass J, Damer seniorer 14 km Motion, födda 1961 och tidigare
1 Ulla Witting Upplands Väsby 36:00
2 Maj Christiansson Tureberg 40:02
3 Mia Elfvelin IFK Lidingö 45:00
4 Anna-Stina Berg Stockholm 49:00
Klass K, Kälkstakare (handikapp klass) 14 km
Inga deltagare
Klass L, Pojkar 7 km födda 1997 och senare
1 Felix Nisell MTB Täby 30:01
2 Wilhelm Ekman Sollentuna SS 41:00
3 Adam Malmgren Pommel 42:00
4 Allbin Widerberg 46:00
5 Wiliam Kämpe 1:01:00
Klass M, Flickor 7 km födda 1997 och senare
1 Matilda Jansson Sollentuna SS 34:00
2 Sara Stiwenius Sollentuna SS 50:00
3 Amelie Mattsson 51:00
4 Thea sjölund 52:00


Senast ändrad: Tuesday, 22-Feb-2011 18:33:16 CET