Resultat för det 27'e Sollentunaloppet 2009
Klass A, Herrar Elit 42 km
1 Sonny Peterson IF THOR 1:17:58.6
2 Peter Resar Team Siljan Skate 1:17:59.5
3 Nils Ohlsén IF Thor 1:18:01.2
4 Måns Diedricks Stockholms Speedskaters 1:19:07.3
4 Patrik Permats Stockholms Speedskaters 1:19:07.3
5 Staffan Bergvall Stockholms Speedskaters 1:24:08.0
6 Mikael Mattsson Stockholm Speedskaters 1:24:08.4
7 Jonas Schön SK Pollux 1:25:46.1
8 Lars Henrikson Stockhomsspeedskaters 1:29:19.2
9 Björn Larsson Stockholm Speedskaters 1:29:36.5
10 Gunnar Örnerborg Stockholm Speedskaters 1:39:28.9
Klass B, Damer Elit 42 km
1 Berit Olofsson Stockholm Speedskaters 1:39:14.0
2 Eva Dahlin SEB IF 1:58:14.6
Klass C, Herrar yngre 42 km Motion, födda 1960 och senare
1 Håkan Björkman Upplandsväsby 1:25:02.9
2 erik boström järla if ok 1:25:22.7
3 Michael Bergman Brandkåren Attunda 1:26:16.2
4 Martin Törnqvist Albano atletik 1:27:34.5
5 Magnus Karlsson Stockholms Speedskaters 1:31:28.3
6 Andreas Lindqvist 1:35:03.3
7 Benjamin Hillback 1:35:15.3
8 Lars Modig 1:35:19.2
9 christian andersson dala active skater 1:39:18.4
10 Roland Lycksell Ericsson Stockholm IK 1:40:43.4
11 Mattias Brandt Sollentuna 1:57:08.2
12 Robert Norén Märsta 2:00:03.9
13 Thomas Fläckerud 2:05:15.4
14 Staffan sundquist 2:08:49.8
15 Bo Bauhn 2:29:48.2
16 Mikael Inestam 2:55:33.9
Klass D, Herrar seniorer 42 km Motion, födda 1959 och tidigare
1 Jorma Ryynänen Stockholmspeedskaters 1:25:03.5
2 Lennart Pettersson ECI 1:27:06.1
3 Bosse Strömberg ESI Champion 1:31:34.5
4 Anders Kamb Stockholm Speedskaters 1:35:04.2
5 Dan Averstad FMV Sport 1:36:54.1
6 Donald Drielsma Stockholmspeedskaters 1:40:39.7
7 Fredrik Fürst Sollentuna Skridsko 1:40:56.1
8 thomas plahn dala active skater 1:42:35.2
9 sven olsson dala aktive skater 1:42:36.0
10 Stefan Ohlson Vallentuna 1:47:38.9
11 Magnus Hunhammar MCM 1:47:58.1
12 Hans Holm 1:51:30.8
13 Björn Hagerman Sollentuna Skridsko 2:02:32.7
14 Lars Åkerman Vikarby IK 2:02:33.3
15 Erik Granberg 2:16:31.4
16 Björne Oback 2:27:41.4
Klass E, Damer yngre 42 km Motion, födda 1960 och senare
1 Marie P Björkman Upplandsväsby 1:47:54.8
2 Louise Rosenquist Stockholms roddförening 1:51:26.7
3 Carly Jönsson 2:05:16.5
Klass F, Damer seniorer 42 km Motion, födda 1959 och tidigare
Inga deltagare
Klass G, Herrar yngre 14 km Motion, födda 1960 och senare
1 Erik Gustafsson Sollentuna Skridsko 0:30:44.3
2 Nikolai Kouznetsov InDex Pharma 0:31:00.6
3 Anders Jacobson 0:33:16.1
4 Peter Strömbäck 0:44:06.4
5 Jörgen Hellman Ludvika 0:44:45.5
6 martin Sidorson 0:46:34.7
7 Jonas Björkquist Vallentuna 0:48:16.6
8 Anders Christoffersson 1:14:13.7
Klass H, Herrar seniorer 14 km Motion, födda 1959 och tidigare
1 Per Engström Sollentuna 0:32:39.8
2 Anders Redborg Sollentuna 0:33:08.1
3 Kjell Floberg Lidingö 0:33:11.0
4 Christer Hjelmstedt Sollentuna 0:33:14.4
5 Mats Lindbäck 0:36:09.4
6 Ulf Silfverling Södermalms IK 0:36:15.5
7 Olof Tiselius Danderyds  Sportklubb 0:37:48.7
8 Georg Stübben sssk 0:40:17.7
9 Hans Klingvall Sollentuna Skridsko 0:40:22.3
10 Sven-Ola Komstadius IFK Tumba 0:40:37.5
11 Göran Lundén Trafik Kontorets IF Stockholm 0:44:08.1
12 Frederick Berglund SSSK 0:58:28.7
13 Fredrik Hyllendahl 1:03:55.3
Klass I, Damer yngre 14 km Motion, födda 1960 och senare
1 Jenny Örn Åre SLK 0:37:15.4
2 Sara Wärn Gröndals båtklubb 0:40:16.9
3 Catharina Erlich Stockholm Speedskaters 0:42:12.8
4 Eva Serrander Fredrikshofs IF Cykelklubb 0:51:18.1
5 Catharina Strömbäck 0:57:13.9
6 Lisa Corneliusson 1:15:00.4
Klass J, Damer seniorer 14 km Motion, födda 1959 och tidigare
1 Ulla Witting Upplands Väsby 0:33:10.5
2 Anna Wärn Sollentuna Skridsko 0:49:51.8
3 Elisabeth Elfvelin Lidingö Skridsko 0:56:46.4
4 Birgitta Kruse 1:02:07.9
5 Carina Wärn 1:03:54.1
6 Sara Corneliusson 1:15:00.8
Klass K, Kälkstakare (handikapp klass) 14 km
Inga deltagare
Klass L, Pojkar 7 km födda 1995 och senare
1 Björn Elfvelin Lidingö Skridsko 0:23:46.0
2 Sergei Kouznetsov Järfälla 0:29:22.6
3 Wilhelm Ekman Sollentuna SS 0:35:01.1
4 Tobias Hellman 0:36:01.1
5 Erik Hellman 0:36:35.9
6 Gustav Ekman Sollentuna SS 0:39:29.9
Klass M, Flickor 7 km födda 1995 och senare
1 Alexandra Kouznetsova Isbjörnarna 0:27:00.8
2 Elin Gustavsson Sollentuna Skridsko 0:27:32.9
3 Åsa Elfvelin Lidingö Skridsko 0:31:40.8
4 Edith Lebert Lidingö Skridsko 0:35:38.7
5 Sara Stiwenius Sollentuna SS 0:47:12.4


Senast ändrad: Monday, 23-Feb-2009 10:44:48 CET